اهمیت تزئین اتاق کودک با رنگ – تم آبی و صورتی

اهمیت تزئین اتاق کودک با رنگ – تم آبی و صورتی

اهمیت تزئین اتاق کودک با رنگ – تم آبی و صورتی
اتاق بچه محل خاصی در خانه شماست که باید به خوبی تزئین و طراحی شده باشد و باید رنگی انتخاب شود که قدرت تخیل کودک را افزایش دهد. رنگ یک بخش حیاطی در محیط کودک است و خلاقیت او را بهبود می بخشد. هر پدر و مادری تمایل دارند فرزندانشان را به بهترین نحو ممکن هدایت کنند. 
تزئین اتاق خواب کودک می تواند کار بسیار جالبی باشد که خود شما هم می توانید آن را انجام داده و فضای کودک را با عناصر شاد پر کنید. اولین کاری که باید انجام دهید این است که تم متناسب با اتاق یک دختر یا پسر را انتخاب کنید. سپس رنگ دیوار را انتخاب کرده و یا از کاغذ دیواری های رنگی استفاده کنید. این تم ها و رنگ ها به شما کمک می کنند که مبلمان مناسب را انتخاب کنید. 
تم:
تم ها را با توجه به جنسیت کودک انتخاب کنید. اتاق دختر ترجیح داده می شود که به رنگ صورتی یا قرمز باشد در حالی که آبی و سبز رنگ ایده آل برای پسران است. این رنگ ها برخی از رنگهای مورد پسند برای تم دختر یا پسر است. اما شما همچنین می تونید به نوآوری و شیک تر بودن فضا اضافه کنید. اتاق دختر به رنگ صورتی با آسمان آبی و تعدادی پروانه روی دیوار فوق العاده به نظر می رسد در حالی که اتاق پسر با تم های رنگ اقیانوس جذاب تر به نظر می رسد. 
مبلمانی که انتخاب می شود باید با دوام ، مثلا از جنس چوب و متناسب با تم اتاق کودک باشد. مبلمان اتاق کودک امروزه با طیف گسترده ای  از رنگ و طرح های جذاب، از رنگ های ساده تا کارتون های مختلف و طرح های پروانه ارائه می شود. برای مثال تخت سفید برای اتاق با تم صورتی یا آبی مناسب است. شما می توانید برخی از الگوها مانند طرح کارتون را برای ایجاد فضایی شادتر، به اتاق اضافه کنید. 
 
 
رنگ اتاق کودکان: چگونه رنگ بر رفتار اثر می گذارد؟
رنگ توانایی الهام بخشیدن، هیجان، آرامش، التیام و حتی هیجان زده کردن را دارد. این قضیه در کودکانی که حساس به رنگ هستند بسیار موثر می باشد. بنابراین اهمیت انتخاب رنگ مناسب برای اتاق کودک نباید بی ارزش باشد. با این که دانشمندان در خصوص تاثیر رنگ بر ذهن و بدن انسان اطلاعات بسیاری بدست آورده اند اما به خاطر داشته باشید که کودکان با یکدیگر تفاوت دارند. این موارد در خصوص همه کودکان امکان پذیر نیست. اطلاعات برخی از رنگ ها به اختصار توضیح داده می شود.
1. قرمز
قرمز توانایی انرژی بخشیدن به بدن، تحریک ذهن، افزایش ضربان قلب و تنفس را دارد. با این حال، برخی تحقیقات نشان می دهد که قرار گرفتن بیش از حد در معرض رنگ قرمز، موجب رفتار تهاجمی و عدم تمرکز می شود. قرمز رنگ فوق العاده ای است اما بدون شک بهترین رنگ برای اتاق یک کودک بی قرار نیست.
2. نارنجی
نارنجی شاید یکی از رنگهای ناشناخته در دسته رنگ ها است. این رنگ گرم، دوستانه و جوان پسند یرای کودکان عالی است و برای تشویق اعتماد به نفس، بی ثباتی و استقلال موثر است. ماهیت اجتماعی این رنگ به گونه ای است که کودکان را راحت تر در یک ارتباط و همکاری قرار می دهد. 
3. زرد
اکثر ما زرد را با احساس شادی و شادمانی مرتبط می کنیم. تحقیقات نیز نشان داده است که این رنگ روشن و شاد، ایجاد انگیزه می کند. رنگ زرد تیره می تواند موجب افزایش تمرکز شود در حالی که زرد روشن تر می تواند حافظه را افزایش دهد. در استفاده از زرد بسیار روشن مراقب باشید . استفاده بیش از حد ممکن است احساس آشفتگی و حتی خشم ایجاد کند.
4. سبز
این رنگ طبیعی تاثیر آرامش بخش بر کودکان دارد. دانشمندان همچنین دریافته اند که سبز می تواند سرعت خواندن و درک مطلب کودک را بهبود بخشد. 
5. آبی
برعکس رنگ قرمز، آبی احساس اضطراب و پرخاشگری، فشار خون و ضربان قلب را کاهش می دهد. کودکان مبتلا به تانتریوم یا سایر مشکلات رفتاری می توانند اثرات تسکین دهنده اتاق آبی را درک کنند. 
 
6. بنفش
 بنفش رنگ بلند پروازانه و مطمئن است. همچنین این رنگ، رنگ شور، خلاقیت، خرد و معنویت است. این رنگ عمیق برای الهام بخشی به احساس و محبت کودکان فوق العاده است. اما اگر فرزند شما حساس است استفاده از این رنگ را محدود کنید.
7. صورتی
معمولا برای فضاهای دخترانه استفاده می شود. صورتی احساس آرمش برای هر دو جنس دختر و پسر را دارد. هر کودکی در فضای با رنگ صورتی زیاد، به سرعت رشد می کند. بنابراین سعی کنید آثار هنری، لوازم جانبی و منسوجات را با پس زمینه خنثی ترکیب کنید.
8. رنگهای گرم
رنگ های گرم موجب شادی و احساس راحتی در اکثر افراد می شوند. آنها همچنین می توانند فضاهای آزاد و بزرگ را یرای افراد جوان، صمیمی تر کنند. از رنگ قهوه ای به عنوان یک بستر برای سایه های روشن تر استفاده کنید. 
9. رنگهای سرد
برخی از ما رنگ های خنک را با محیط های استریل و بیمارستان مشابه می گیریم، اما رنگهای روشن و خنک تر می توانند تاثیری آرامش بخش بر روی کودکان داشته باشند. به علاوه، بسیاری از این رنگ ها به فضاهای کوچک کمک می کنند تا بزرگتر به نظر برسند. 
به ما بگویید: رنگ اتاق کودک شما چیست و چرا این رنگ را انتخاب کردید؟
 

مرجع : http://interiordesign4.com/importance-decorating-colorful-kids-room-blue-pink/